preloader

لقاح مصنوعی با روش ای وی اف (IVF)

  • خانه
  • -
  • دسته‌بندی نشده
  • -
  • لقاح مصنوعی با روش ای وی اف (IVF)
 لقاح مصنوعی با روش ای وی اف (IVF)

دارا شدن فرزند پس از گذشت مدت زمانی  از ازدواج جزو خواسته های اکثر زوج های جوان است. فرزندان به زندگی شادابی و نشاط می بخشند و والدین را از یکنواختی زندگی روزانه نجات می بخشند. امروزه بسته به شرایط و سبک و سیاق  زندگی ، تغذیه های نامناسب و فعالیت های فیزیکی محدود(زندگی ماشینی) همگی این عوامل  دست به دست یکدیگر داده انده تا وضعیت فرزند آوری را برای والدین دشوار کنند. در زمان های قدیم فرزند آوری پروسه ایی پپیچیده ایی نبود و در هر خانه ای حداکثر چهار یا پنج فرزند زندگی می کرده و  در طرف مقابل آن ، اگر زوجی در باروری و داشتن فرزند ناتوان بود تا آخر عمر از آن محروم می ماند. در حال حاضر شاید فرزند آوری به آسانی زمان گذشته نباشد ولی در همین حال با پیشرفت تکنولوژی برای ناباروری، انواع و اقسام درمان ها معرفی شده است که ما در این مقاله به یکی از این روش ها می پردازیم و این دستاورد علمی هم اکنون نیز در حال رشد و توسعه بوده و روز افزون طرح و ایده هایی نوین در عرصه ناباروری ارائه می شود.

برای زوج هایی که توانایی بارور شدن را ندارند  روشی درمانیه نوینی ابداع شده که می تواند از اضطراب و دلهره ی  این زوج های که آماده ی بزرگ کردن خانواده شان می باشد  را کم کند و به میزان 90% اطمینان خاطر به آن ها بدهد  پروسه‌ی درمانی نیز می‌ تواند، یک فرآیندی دلهره‌آور و استرس‌ زا با شد. ولی  با دارا بودن اطلاعات ، دانش و آگاهی کافی در خصوص چگونگیه انجام شدن تمام مراحل پروسه ، خطرات و عوارض جانبی در طول درمان نیز می‌تواند مسیر را بسیار هموار و آسان‌ کرد. در حال حاضر، همزمان با پیشرفت علم ، فناوری و تکنولوژی در تمام زمینه ‌های موجود ما در حوزه پزشکی نیز شاهد دستاورد های بسیار ارزشمندی در جهت درمان انواع بیماری‌ها و ناتوانی ها هستیم و یکی از مهمترین و با ارزش ترین  دستاوردها در حوزه های پزشکی، درمان کردن ناباروری به واسطه ی فناوری تولید مثل مصنوعی، به معنای لقاح آزمایشگاهی  (IVF) است.

ما بر سبب آن شدیم، در راستای  شناخت بیشتر در خصوص روش درمان ناباروری لقاح آزمایشگاهی یا (آی وی اف ) اطلاعات مختصری را خدمت شما ارائه بدهیم .

مراحل درمان ناباروری

در این روش آزمایشگاهی که عمل  لقاح به صورت غیر طبیعی و در آزمایشگاه انجام  می شود می توان به عنوان یکی از کاربردی ترین  و با بیشترین تاثیر معرفی گردد. طبق آماری که  در طی تحقیقات علمی گردآوری شده مصداق آن است که بین هر8 زوج ، احتمال بارور نشدن در یک زوج بسیار زیاد است. IVF در بین روش های درمان ناباروری دیگر مانند مشخص کردن روز تخمک گذاری و تحریک تخمک و سپس  وارد کردم اسپرم های سالم و قوی به درون رحم، شامل درصدی بیشتری از موفقیت بوده و لذت دلپذیر پدر و مادر شدن را با خود به همراه دارد.

در چه زمانی روش درمانی IVF  توصیه می گردد؟

همانگونه که می دانید در زمینه های درمان ناباروری شیوه های بسیاری نظیر IUI نیز وجود دارد. اما مورد استفاده قرارگرفتن از هر کدام روش ها بسته به میزان و نوع مشکل ناباروری در زوجین دارای تقاوت خواهد بود. بنابراین زمانی که زوجین به متخصص و یا مراکز درمان ناباروری مراجعه می کنند آن ها با بررسی علت بارور نشدن زوج ها ممکن است یکی از علل زیر را از موارد ناباروری اعلام کنند:

 

اختلالات در تخمک گذاری

کیفیت نداشتن تخمک گذاشته شده

بسته  بودن لوله های رحم (فالوپ )

مبتلا بودن به آندومتریوز

اگر بارور نشدن به خاطر وجود یکی از این موارد بالا بوده باشد روش IVF  می تواند ناباروری را درمان کند. ولی اگر دلیل ناباروری وجود مشکل در میزان و حرکات اسپرم ها باشد می توان در صورت بهره مندی از روش تخمک اهدایی از روش IVF  برای نتیجه دهی بهتر و تاثیر پذیری بیشتر استفاده کرد.

چگونگی انجام روش( IVF)

برای انجام یک دوره از روش IVF  احتمال دارد چهار تا شش هفته بگذرد. انجام شدن این روش درمان برای باروری به شرح زیر می باشد:

تحریک تخمک گذاری

برای تشکیل شدن تخمک بالغ نیاز است بین هشت تا چهارده روزپیش از دوره ی قاعدگی داروی گنادوتروپین مصرف شود. این حرکت باعث تحریک تخمدان ها به تخمک گذاری خواهد شد. برای خانم هایی که احتمال آزادسازی پیش از زمان تخمک را داشته باشند ممکن است از هورمون لوپرولاید که هورمونی مصنوعی است نیز استفاه شود

رشد فولیکولی

بعد از طی شدن مرحله قبل و زمانی که فولیکول به نسبت مناسب رشد کرده باشد باید به متخصص زنان مراجعه کرده تا میزان رشد فولیکول را از طریق سونوگرافی و یا آزمایش خون مورد بررسی قرار دهد.

دارو گرفتن برای بلوغ تخمک ها

رشد  و نمو فولیکول ها موجب می شود برای ایجادمیزان بالابردن قابلیت باروری از دارویی دیگر استفاده شود.

 با این تزریق جدیدفقط پسبعد  از 36 ساعت تخمک ها آماده خارج شدن خواهند بود.

عمل تخمک گیری

مدتی که از عمل یاد شده بگذرد شخص به مرکز ناباروری انتقال می یابد تا تخمک از او خارج شود. در این مدت پزشک با استفاده از سونوگرافی اول وضعیت فولیکول ها را مورد بررسی قرار می دهد و بعد از آن از دستگاه مخصوص برای خارج کردن تخمک استفاده خواهد کرد.

این عمل ساده با بیهوشی صورت می گیرد و مدت زمان مورد نیاز برای استخراج دو ساعت خواهد بود. در این عمل هشت  تا پانزده تخمک استخراج خواهد شد

بعد از جراحی بروز درد های لگنی و گرفتگی عضلات و دربعضی مواقع لکه بینی نیز وجود خواهد داشت که پس از مدتی بهبود می یابد

در این حین اسپرم گیری نیز همزمان با شروع تخمک گیری انجام خواهد شد.

ایجاد لقاح

با برداشته شدن تخمک و اسپرم متخصص رویان شناسی مرکز در محیط آزمایشگاه در مجاورت یکدیگر قرار داده تا به لقاح سرانجام گیرد. گاهی با تشخیص متخصص برای بالا بردن احتمال لقاح از شیوه ی میکرواینجکشن که در اصل تزریق اسپرم به طور مستقیم به تخمک است نیز استفاده شود.

رشد رویان

بعد از ایجاد لقاح مصنوعی و سپری شدن 3 روز تخمک های باروری شده دارای شش الی ده سلول زنده خواهند بود. روز 5 این سلول تبدیل به بلاستوسیست شده و قابلیت تبدیل به  جنین را خواهد داشت.

در این مرحله انتقال تخمک به رحم صورت خواهد گرفت و چندین تخمک در رحم قرار می گیرد. بعد از این عمل نیز ممکن است علائم عمل برداشت مجددا بروز کند که با استراحت بهبود خواهد یافت.

در صورتی که عدد رویان های بیش از حد مورد نیاز باشد، می توان با فیریز(منجمد کردن) آن ها برای بعد مورد استفاده قرار گیرد.

بهخاطر داشته باشید ممکن است به علت کاشته شدن چندین تخمک مادر زایمان چندقلویی نیز داشته باشد. مادران می توانند پس از این عمل برای تشخیص بارداری دو هفته پس از انجام این روش از سونوگرافی و یا روش های خانگی استفاده کنند.

مراقبت های پس از باروری با شیوه ی IVF

همانند مراقبت های بعد از IUI به جهت لانه گزینی ممکن است متخصص از دارو های خوراکی و یا شیاف واژینال استفاده کند. از این دارو ها برای جلوگیری از بروز عفونت نیز استفاده خواهد شد. اگر بانوان پس از انجام این روش با موارد زیر مواجه شدند باید به سرعت به پزشک خود مراجعه کنند:

ایجاد تب بیش از 38 درجه

خونریزی

درد و سوزش به هنگام ادرار

درد های ناحیه ی زیر شکم

توصیه پایانی

زوج ها با مراجعه به بهترین متخصص زنان و زایمان مراکز ناباروری و مشاوره اصولی بهترین روش درمان برای بارور شدن را انتخاب کنند.

 

شناخت همه جانبه روش های درمان ناباروری می تواند در انتخاب بهترین روش به زوج ها کمک کند. بنابراین پیشنهاد می شود قبل از اقدام به انجام هر گونه از روش ها اول اطلاعات مکفی در آن زمینه را دارا مطالعه داشته باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + شش =

عضویت در
خبرنامه سایت

*** عضویت در خبرنامه سایت

دلوامد راهی برای معرفی شما به پزشکان ،بیمارستان های با کیفیت وعالی ایرانی است.
شما به منظور دریافت خدمات پزشکی ودرمانی وزیبایی به ایران زیبای ما سفر میکنید.
دلوامد هم قدم باشما درکنار خدمات درمانی ،برای شما خدمات فوق العاده اقامتی ،گردشگری برای آسایش وآرامش روحی شما عزیزان را فراهم آورده است.

تماس با ما

آدرس :

خیابان میرفندرسکی نبش چهارراه هلال احمر پلاک ۱ طبقه دوم واحد ۴

شماره دفتر مرکزی اصفهان : ۱۰-۰۳۱۳۶۶۱۹۶۰۸

شماره دفتر تهران : ۰۲۱۲۸۴۲۳۸۹۷

فکس : ۰۲۱۴۳۸۵۲۳۴۹

شماره های مرتبط

مدیرعامل: ۰۹۱۳۶۹۰۰۱۳۲

رئیس هیئت مدیره: ۰۹۱۳۶۹۰۰۱۸۲

مدیر فروش: ۰۹۹۱۵۲۱۱۱۶۷

مدیر داخلی: ۰۹۹۱۵۲۱۱۱۶۸

ایمیل : info@delvamed.ir